سال 57 در ایران انقلابی روی داد که همه معادلات غرب در منطقه را به هم ریخت. چرا که اساس این انقلاب حمایت از ملت ها بود و این دقیقا در تضاد با اهداف آمریکا بود.

تلاش های زیادی صورت گرفت که این انقلاب در درون مرزهای ایران محبوس شود. صدای عدالتخواهی همواره راهی برای بیرون رفتن از تنگنا پیدا می کند. به همین دلیل نه جنگ تحمیلی و نه تحریم هیچ کدام نتوانست مانع از به راه افتاد موج انقلاب ایران در منطقه شود. به زودی انقلاب ایران محوری در منطقه تشکیل داد که به نام محور مقاومت معروف شد و در مقابل محور سازش و محور ارتجاع قابل تفکیک بود. اما وضعیت ایران به عنوان پرچمدار محور مقاومت در منطقه چگونه است؟
ظهور گروه های تروریستی که از طرف جبهه عربی- غربی- عبری حمایت می شدند باعث بی ثباتی در منطقه شد. در این میان کشورهای متحد ایران مهمترین کانون های درگیری با تروریست ها بودند. ایران با کمک به کشورهای سوریه و عراق سهم به سزایی در شکست تروریست ها داشت. اکنون بسیج ایران به عنوان الگویی موفق برای کشورهای منطقه تبدیل شده و اوج آن را در تشکیل حشد الشعبی در عراق می توان دید. این گروه مهمترین عامل شکست تروریست ها در عراق بود. اکنون نفوذ و جایگاه ایران در عراق به نقطه ای رسیده است که رسانه های غربی نیز به آن اذعان کرده اند. در بحران سوریه نیز وضع به همین منوال است.  روزنامه گاردین در گزارشی به نقل از یک مقام اروپایی اعلام کرد که ایران با حضور در بحران سوریه به دنبال گسترش نفوذ خود در منطقه است.
در شرایط کنونی انقلابی که غرب به دنبال خفه کردن آن در مرزهای ایران بود روز به روز در حال بالندگی است. اشتون کارتر وزیر دفاع سابق آمریکا به صراحت از نفوذ ایران در منطقه ابراز نگرانی کرد. نشریه  معتبر آمیرکایی فارین پالیسی( Foreign Policy) نیز اعتراف کرد: آمریکایی ها آرزو دارند قدرت و نفوذ امروز ایران را در منطقه داشته باشند. اندیشکده استراتفور  هم اعلام کرد، قدرت ایران باعث ظهور توازن جدید قدرت در خاورمیانه شده است. روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارونوت» نیز با اشاره به حمله اخیر ایران به مقر داعش در دیرالزور نوشت: وقتی ایران موشک های زمین به زمین از این فاصله شلیک می کند جایگاه یک قدرت بزرگ نظامی در سطح منطقه و حتی در سطح جهان برای خود به تصویر می کشد. روزنامه نیویورک تایمز نیز تاکید می کند، تحولات جاری در منطقه کاملا منطبق با منافع ملی ایران بوده و با ضعیف شدن محور قدرت های متحد آمریکا -همچون عربستان – به قوی تر کردن موضع ایران می انجامد .  وزیر دفاع  اسبق انگلیس نیز اعتراف کرده است که  ماهیت اسلامی ایران موجب نفوذ این کشوردر منطقه شده و از آن بهره‌برداری می‌کند و ما را نگران کرده است. تقویت جایگاه ایران و نیروهای مقاومت در سوریه به عنوان متحدان ارتش این کشور، رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا اعلام کرد،  من در گفت‌وگو با ماکرون نخست وزیر فرانسه مسئله تلاش ایران برای استقرار پایگاه دائمی زمینی، هوایی و دریایی در سوریه را مطرح کردم و گفتم که اسرائیل مخالف توافق آتش‌بس میان آمریکا و روسیه در سوریه است، چرا که این موضوع هر چند ایران را از مرزهای اسرائیل دور می‌کند، اما حضور نظامی این کشور در سوریه را دائمی می‌کند. در لبنان نیز نفوذ ایران باعث هراس اسرائیل شده است. یک مرکز پژوهشی صهیونیستی با ابراز نگرانی شدید از پیشروی نیروهای مقاومت در نزدیکی مرزهای سوریه با فلسطین اشغالی اعلام کرد: از لبنان گرفته تا قنیطره به محاصره ایران در آمده است. پیام های انقلاب ایران در یمن نیز شنیده می شود و گروه انصارالله به عنوان شاخه ای دیگر از انقلاب ایران در یمن فعالیت می کند. رئیس اتحادیه علمای یمن به صراحت ‌انقلاب یمن را  نشئت گرفته از انقلاب اسلامی ایران دانسته است.  مجله آمریکایی فارن افرز هم مدعی شد، ایران به دنبال ساخت نسخه دوم جنبش حزب الله در یمن است.
اما اکنون پرده دیگری از انقلاب ایران در فلسطین به نمایش درآمده است. عملیات جسورانه ، متهورانه و استشهادی 3 جوان فلسطینی در مسجد الاقصی یک تحول بزرگ در فرایند انتفاضه سوم فلسطین به شمار    می آید. یکی از این شهدا محمد احمد جبارین است کسی که نشان داده است تحت تاثیر اندیشه انقلاب ایران قرار داشته است. وی در فیس بوک خود عکس هایی از رهبر انقلاب ایران منتشر کرده و از ساده زیستی رهبری تمجید کرده است. این مسئله هرچند ممکن است یک امر طبیعی باشد اما نشان می دهد که جوانان فلسطینی که تحت تاثیر انقلاب ایران قرار گفته اند اکنون به مرحله به اصطلاح عمل رسیده اند و میدان جدید نفوذ انقلاب ایران را باید این بار در فلسطین و سرزمین های اشغالی دانست. انقلابی که در سال 57 صورت گرفت به نظر  می رسد اکنون به اوج ثمردهی منطقه ای رسیده است. نفوذ ایران در منطقه بدون شک به دلیل اهداف و اصول عدالتخواهانه آن است. عراق، سوریه، بحرین، لبنان، یمن و اکنون سرزمین های اشغالی شاهد نفوذ پیام انقلاب ایران هستند.

برگرفته از سایت تحلیلی و عقیدتی